Finance & Accounts Executive
493 Points
Joined March 2010
1st case- The portion of work performed by 10 people in 1 hour = 1/10 part of work
2nd case- The portion of work done by 15 people in 1 hour = 1/5 part of work
therefore, 25 people can do the part of work in 1 hour = 1/10 + 1/5 = 3/10 par of work
so, total time taken by 25 people to complete the task = 10/3 hour = 3 hours and 20 min = 200 min