employed
2574 Points
Joined May 2008
|
Originally posted by : dushyant |
 |
suppose i have purchased a plant & machinery for100000. now how will i compute depreciation? what will be the amount of total depreciation??? |
 |
Normal depreciation @ 15% = 15000
+ addl depreciation @ 20% = 20000
Total = 35000
If asset has been put to use for less than 180 days,
Normal depreciation = 100000*15%*6/12 = 7500
+ Addl Depreciation = 100000*20%*6/12 = 10000
Total = 17500
Addl depreciation is only available wrt new P&M other than ships and aircraft,
only to P&M used in manufacturing business.